اخبار, تحقیق و توسعه, مقالات

چرا راحتی گاو شیری مهم است؟

“راحتی  گاو” به چه معناست؟

گاو راحت،گاوی است که تحت مراقبت ما، کیفیت زندگی خوبی داشته باشد و نیازهای فیزیولوژیکی و عاطفی او تامین شود.

چرا راحتی گاو شیری مهم است؟

راحتی گاو نقش مهمی در مدیریت تولید و سودآور بودن فارم ایفا می­کند. گاوهای شاد، شیر بیشتری تولید می‌کنند و عمر طولانی‌تر و سالم‌تری دارند. همچنین گاوها کاهش سطح استرس و افزایش اشتها را تجربه می‌کنند.

نشخوار ارتباط نزدیکی با استراحت دام دارد، زیرا تا ۷۰ درصد کل نشخوارها زمانی اتفاق می‌افتد که گاو دراز کشیده باشد. تصور می­شود گاوهایی که راحت هستند (یعنی بیشتر دراز می­کشند) مدت بیشتری نشخوار می­کنند و قابلیت هضم علوفه را افزایش می­دهند. افزایش نشخوار همچنین باعث ایجاد پایداری محیط شکمبه می­شود که با کاهش خطر بیماری­هایی مانند اسیدوز و لامینیتی همراه است. که این به نوبه خود سبب افزایش تولید شیر می­ شود.

جهت بررسی راحتی گاو می­توانید فعالیت­ های زیر را در فری استال­ها تحت نظر بگیرید:

آیا  گاوها از برخی فری استال­ها  دوری می­کنند و خالی هستند؟

آیا گاوها عمدتاً نیمی در داخل و نیمه دیگر در بیرون فری استال ایستاده­اند؟

آیا گاوها سعی می­کنند دراز بکشند؟

آیا گاوها در راهروها می­خوابند یا در قسمت انتهای فری استال­ها خوابیده اند؟

آیا گاوها  روی دست­های خود می نشینند؟

در طول دوره‌های استراحت (مثلاً ۲ ساعت پس از شیردوشی عصر) آیا بیش از ۳۰ درصد گاوها ایستاده ­اند؟

 

با توجه به مطالب ارائه شده در بالا جایگاه و رفاه  فری استال­ ها نقش مهمی در سلامت دام و سودآوری فارم دارد. هرچه بستر نرم و راحت تر باشد دام بیشتر استراحت می ­کند و فعالیت نشخوار و هضم خوراک افزایش می­ یابد و تولید شیر، بیشتر می­ شود. جهت نرم کردن بستر باید کود خارج و تعویض شود که مقرون به صرفه نیست اما در اینجا محصولی را معرفی می­کنیم که بدون تخلیه کود می­تواند بستر را نرم کند و هوادهی رخ دهد.

همزن بستر داما در دو مدل BED1 و BED2 با استفاده از چنگک­ های خود از بستر فری استال­ها عبور می­ کنند و بسترهای سفت را می­ شکنند و زیر و رو می­ کنند، طول بازوی همزن فری استال به گونه است که بستر را خوب هم می­زند و از زیر نرده ­های فری استال عبور می­ کند.

 

 

    مدل BED1  بدون آهک پاش

 

 

مدل ۲ دستگاه مجهز به آهک پاشی است که قدرت پاشش وسیع در سطح بستر را دارد و آهک به دلیل قلیایی بودن توانایی از بین بردن باکتری­ها را دارد و سبب کاهش ورم پستان محیطی می ­شود، کاهش ورم پستان محیطی یعنی کاهش سماتیک سل ­کانت ­ها در داخل شیر و این به منزله بهبود کیفیت و تولید شیر است.

                                                                                     مدل BED2 مجهز به آهک پاش

نرمی بستر حاصل از استفاده­ی همزن بستر منجر به کاهش عارضه زخم مفصلی می ­شود که این خود نشان دهنده کیفیت بالای بستر دام است، ازطرفی دام کمتر ایستاده و بیشتر خوابیده است و لنگش کمتر است. همه این موارد برابر با هزینه کمتر و سود بیشتر است.

image_pdfimage_print

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *