آنچه در این مقاله خواهید خواند

بیش از 2.2 میلیون کیلوگرم فراورده دام و طیور معدوم می شود

به نقل از ایرنا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور از معدوم سازی دو میلیون و 246 هزار و 87 کیلوگرم فراورده‌های خام دام و طیور در کشتارگاه‌ها، مراکز بسته‌بندی و عرضه خبر داد. علی صفر ماکنعلی در گفتگو با خبرگزاری اقتصادی ایرنا در روز یکشنبه گفت: ۶۴۸ هزارو ۹۴۰ کیلوگرم فراورده خام دامی در مراکز عرضه، ۴۱۴ هزار و ۳۹۰ کیلوگرم لاشه دامی در کشتارگاه های دام و یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۷۵۷ قطعه لاشه طیور در کشتارگاه های طیور ضبط و جمع آوری شده است.

ایشان اضافه کرد: فعالیت هایی از قبیل درج نوع و جنس دام کشتاری در برچسب های الصاقی بر روی لاشه، استفاده از برچسب های رنگی مشخص توسط متصدیان کشتارگاه های دام کشور که زیر نظر مسئولان فنی بهداشتی و ناظرین دولتی دامپزشکی انجام می شود و ثبت اطلاعات دقیق در سامانه، انجام دادن عملیات شستشو و ضدعفونی خودروهای حمل دام زنده و لاشه، انجام دادن نمونه برداری های ادواری، بروزرسانی دستورالعمل های اجرایی مربوط به کشتارگاه، آموزش دادن مسئولین فنی بهداشتی و کارکنان کشتارگاه با همکاری انجمن مربوطه و سازمان نظام دامپزشکی کشور، در مراکز بسته بندی انجام می شود.

برنامه های جدید نظام دامپزشکی کشور

رییس سازمان دامپزشکی کشور به برنامه های نظام دامپزشکی کشور برای سال 99 اشاره کرد و افزود: این برنامه ها به ویژه در زمینه بهداشت و پیشگیری در جهت برنامه های کلان وزارت جهاد کشاورزی و جهش تولید، پیش بینی و به واحدهای زیرمجوعه ستادی و استانی ابلاغ شد.

علی صفر ماکنعلی گفت: از جمله برنامه های بهداشت خوراک دام و همچنین بهداشت در کارخانه جات تولید کننده خوراک دام می توان به ساماندهی ورود مواد اولیه فرآیند شده و خوراک کامل از خارج از کشور با ثبت کارخانجات معتبر جهانی و صدور گواهی بهداشتی، ساماندهی تبدیل ضایعات (پودر گوشت، پودر ماهی، پودر استخوان، پودر پر)،‌ انجام بر چسب گذاری خوراک دام و طیور و آبزیان تهیه شده از مواد GMO، اجرایی کردن PMS  خوراک دام و اجزاء آن با تدوین دستورالعمل اجرایی، تدوین دستورالعمل اجرایی عمر ماندگاری خوراک و اجزاء آن و رتبه بندی کارخانجات تولید خوراک بر اساس دستورالعمل راهنمای بازرسی بهداشتی کارگاه ها و کارخانجات فرآوری وبسته بندی خوراک دام با تعامل تشکل های ذیربط اشاره کرد.

ایشان افزود: از جمله اقدامات بهداشتی در زمینه شیر و فرآورده های لبنی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛ تشکیل کمیته ملی علمی، فنی، ارزیابی و مدیریت مخاطرات بهداشتی شیرخام، تدوین و نهایی کردن دستورالعمل شیر مرجوعی از کارخانجات لبنی، پیگیری اجرای برنامه ملی پایش سالیانه باقیمانده دارو و سموم در شیرخام کشور (NRP) و توسعه صادرات محصولات لبنی با ترغیب کارخانجات لبنی کشور به اخذ کد IR.

 

 

مطالب مرتبط

اخبار
کمپوست چیست؟

کمپوست یک پیشنهاد جذاب برای تبدیل مواد زائد آلی در مزرعه به یک منبع  قابل استفاده برای مزرعه است. با این حال، کشاورزان در بسیاری از

اخبار
قیمت شیر خام افزایش یافت

قیمت جدید شیر خام تعیین شد/ ۶۴۰۰ تومان درب گاوداری 🔸رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران از تعیین قیمت ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیرخام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *