آنچه در این مقاله خواهید خواند

اهمیت آسایش دام در گله های گاو شیری

مقدمه

مدیریت کارآمد و محیط مناسب از عوامل ضروری در جهت سلامت و رفاه گاو شیری هستند. استراحت کافی بر تولید، سلامت و رفاه گاو شیری تاثیر مثبت دارد. محل نگهداری و سازه­ها (شکل استال، فضای در اختیار گاو، مدیریت استال، مدیریت بهاربند، راهروی شیردوشی و مسیرهای جابجایی)، خوراک و آب، سلامت و آسایش (لنگش، سلامت اندام حرکتی و مراقبت از سم، استرس گرمایی) از حوزه­های با اهمیت در مبحث آسایش گاو شیری و موثر بر رفاه و رفتار گاوها هستند. وقتی صحبت از آسایش دام می­شود مهم­ترین نکته­ای که به آن باید توجه شود استراحت روزانه گاو است. زمانی که دسترسی به استال محدود می­شود گاوها ترجیح می­دهند در راهروها دراز بکشند و این خود موجب القای استرس می­شود.

یکی از موارد حائز اهمیت در محل نگهداری گاوهای شیری تراکم آن­ها در بهاربند است. در مطالعه­ ای که نتایج آن در سال ۲۰۱۶ در نشریه­ی American Dairy Science Association  منتشر شد میزان خوابیدن گاوها در شرایط نگهداری مختلف از لحاظ تراکم مورد مقایسه قرار گرفت. در این مطالعه سه گروه گاو شیری با تراکم ۸۲%، ۱۰۰% و ۱۲۹% بررسی شدند. در بهاربند با تراکم ۸۲% نسبت گاوهایی که بیش از ۱۲ ساعت در روز دراز می­کشیدند از دو گروه دیگر بالاتر بود. مطالعات دیگر نشان می­دهد تراکم بیش از حد بهاربند تا ۱۱۵% تاثیری بر مدت زمان دراز کشیدن و نشخوار روزانه ندارد، در حالی که افزایش تراکم به بیش از ۱۳۰% منجر به کاهش زمان دراز کشیدن و کاهش زمان دریافت خوراک می­شود.از سویی میان زمان دراز کشیدن و تولید شیر رابطه­ی مستقیم وجود دارد. مواد مورد نیاز برای تولید شیر از طریق جریان خون که در خلال دراز کشیدن وضعیت بهتری دارد به غدد پستانی راه می­یابند. بنابراین تراکم بهاربند از طریق تاثیر بر مدت زمان دراز کشیدن ممکن است تولید شیر را متاثر سازد. در سیستم نگه داری فری استال، گاوهای شیری عموما حدود ۱۱ ساعت در شبانه­روز دراز می­کشند. از سوی دیگر با افزایش روزهای شیردهی مدت زمان دراز کشیدن زیاد می­شود. البته شکم زایش موجب تداخل در این روند می­شود، به طوری که گاوهای شکم اول در اوایل شیرواری تعداد

دفعات بیش­تر اما مدت کم­تری دراز می­کشند و هر چه به اواخر شیرواری نزدیک می­شوند تعداد دفعات دراز کشیدن کاهش و مدت زمان آن افزایش می­یابد. مناسب بودن ابعاد و بستر فری استال و پهنای مناسب راهروها نیز در مدت زمان دراز کشیدن نقش به سزایی دارند. در مطالعه­ای که در سال ۲۰۱۵ در کانادا انجام شد مشخص گردید در فری استال­هایی با ارتفاع از کف بیش از ۲۲ سانتی متر و نیز در استال­های با بستر شنی مدت زمان دراز کشیدن افزایش می­یابد. همچنین پهنای بیش از ۳۵۰ سانتی­متری راهروی خوراک خوری بهبود زمان دراز کشیدن گاوها را به دنبال دارد. همچنین زمانی که پهنای استال بیش از ۱۱۴ سانتی­متر باشد مدت زمان استراحت روزانه بیشتر خواهد بود. استال هایی با بستر ماسه­ای با عمق بیش از ۲ سانتی­متر شرایط را برای استراحت گاو مطلوب­تر می­کنند.  در سمت مقابل کف لاستیکی در راهروی خوراک خوری موجب کاهش میانگین زمان دراز کشیدن شده است. اصولا تغییر در رفتار استراحت یا دراز کشیدن می­تواند مرتبط با درد یا ناخوشی دام باشد. در حقیقت بررسی رفتار استراحت نه تنها شاخصی برای شناسایی گاوهای بیمار است بلکه می­تواند به عنوان ابزاری برای پیش­بینی گاوهای در معرض خطر بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه کلی

به عنوان جمع­ بندی باید خاطر نشان کرد که رفتار استراحتی گاو شیری به عوامل متنوعی همچون شکم زایش، مرحله­ ی شیرواری، عوامل گله­ ای مرتبط با دراز کشیدن و ایستادن گاو بستگی دارد. میزان استراحت روزانه گاو شیری یک شاخص بسیار مهم و کارآمد در شناسایی زودهنگام عوامل خطر مرتبط با رفاه گله است.

برای دیدن محصولات شرکت داما کلیک کنید

مطالب مرتبط

مقالات
مسائل رفاهی گاوهای شیری

  پرورش گاو شیری برای هزاران سال بخشی از کشاورزی بوده است. گاوهای شیری به طور خاص برای تولید مقادیر زیادی شیر پرورش داده می‌شوند.

بستر راحت و آسایش گاو
تحقیق و توسعه
آسایش گاو و راحتی بستر

قطعا اطمینان از آسایش ‌و راحتی گاو برای حفظ رفاه و بهره‌وری آنها بسیار مهم است. بیایید چند گزینه برای فراهم کردن فضاهای استراحت دنج

عمر اقتصادی گاوهای شیری
تحقیق و توسعه
عمر مفید گاو‌های شیری

طول عمر طبیعی بسیاری از گاوها می تواند به 15 تا 20 سال برسد. با این حال، در سیستم های تجاری، گاوهای شیری معمولا بیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *