آنچه در این مقاله خواهید خواند

اورهال

شرکت دانش محور داما در نظر دارد جهت رفاه حال کاربران اهمیت سلامت و درستی کارکرد دستگاه ها برای راحتی و کارکرد اسان با وسیله ها، اورهال یا به عبارتی به روز رسانی و تعمیرات اساسی دستگاه ها را به اجرا دراورد
برای اشنایی بیشتر با اورهال و نمونه های اجرایی به موارد ذیل توجه فرمایید:

تجهیزات و وسیله های فیزیکی در طول چرخه عمرشان دچار استهلاک می‌شوند و این امر شرکت ها را در دوره‌های زمانی متناوب در برابر تصمیم‌گیری برای از رده خارج کردن یا بازسازی تجهیزات قرار می‌دهد. در بسیاری از موارد بازسازی و اورهال تجهیزات صنعتی در صورتی که بدرستی اجرا شود تصمیمی است که می تواند بیشترین ارزش اقتصادی را برا شرکت داشته باشد.

تصاویر زیر مربوط به قبل(تصویرسمت چپ) و بعد(تصویر سمت راست) از اورهال می باشد.

 

 

منظور از اورهال تجهیزات صنعتی چیست؟

بنا به یک تعریف عمومی می توان گفت اورهال عبارتست از احیاء همه جانبه و کامل یک دارایی برای رساندن آن به شرایط قابل قبول از طریق بازسازی و یا تعویض قطعات و زیرمجموعه‌های آن. هدف اجرای اورهال در واقع بازیابی عملکرد بهینه تجهیز در عین تضمین قابلیت اطمینان آن است. فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی عموماً شامل مراحل زیر می شود:

جدا سازی
باز کردن قطعات
تمیزکاری
بازرسی
تعمیر (یا تعویض)
تست

از کلمه اورهال معمولاً برای تجهیزات مکانیکی استفاده می شود گاهاً به جای کلمه اورهال، از عبارت تعمیرات عمده هم استفاده می‌شود. برای اورهال برخی تجهیزات لازم است که آن‌ها را از محل کارخارج کرده و به محل مناسب برای اجرای فرآیند بازسازی منتقل نمود، اگرچه بسیاری از تجهیزات را نیز در محل استقرارشان باید اورهال نمود. در فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی، گاهاً نیاز به بازسازی دارند و برای قطعاتی که امکان بازسازی وجود ندارد، باید اقدام به تعویض نمود.

 

 

 

 

 

اورهال تجهیزات صنعتی شامل یا مشمول چه فرآیندهایی می‌شود؟

در برخی از موارد ادبیات نگهداری و تعمیرات فرآیندهای دیگری نیز هستند که معمولاٌ با اورهال یکسان انگاشته می شوند، اما واقعیت این است که تفا‌وت‌هایی با آن دارند و در شرایط مختلف و برای انواع مختلف دارایی‌ های فیزیکی بهتر است از این عبارات استفاده شود. از جمله این فرآیندها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

احیا : فرآیندی که در آن تجهیزات یک سیستم با هدف کسب مجدد شرایط عملکردی مورد انتظار، مورد تعمیر یا جایگزینی قرار می‌گیرد. ترمیم، تعمیر، نوسازی یا اورهال تجهیزات این سیستم همه و همه از گزینه‌های احیاء سیستم محسوب می‌شوند.

زیباسازی : در این فرآیند، هدف معمولاً ارتقاء وضعیت ظاهری تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی است تا احساس زیبایی شناسانه بهتری در برابر آن‌ها ایجاد شود، از این رو، این فرآیند بیشتر برای سطوح، دیوارها، کف و نمای بناها مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمیم کردن : فرآیندی که ممکن است بنا به نوع و وضعیت تجهیز شامل عملیاتی از قبیل تعمیر، نوسازی، زیباسازی و یا حتی احیاء بشود.

نوسازی : فرآیند جایگزینی یک دارایی فیزیکی که معمولاً در پایان عمر مفید آن به صورت یک پروژه سرمایه ای انجام می‌پذیرد. این فرآیند هم مانند فرآیند احیاء زمان انتظار طولانی دارد و بایست در کنار یک مشاور ذیصلاح صورت پذیرد، انگیزه های رقابتی می تواند محرک چنین تصمیمی باشد.

ارتقاء : که با نام نوسازی تطبیقی نیز شناخته می شود شامل اضافه کردن قطعات و تجهیزات جدید به یک سیستم یا دارایی قدیمی می‌گردد. این فرآیند با هدف تطبیق عملکرد یا شرایط دارایی با شرایط جدید اقتصادی، تکنولوژیکی، قانونی و یا عملکردی صورت می‌گیرد. در برخی موقعیت‌ها از کلمه Upgrade نیز برای این فرآیند استفاده می‌شود.

جایگزینی:فرآیند تغییر یا تعویض یک دارایی که با هدف حفظ عملکرد مورد انتظار صورت می‌گیرد. برخلاف تعمیر و بازسازی، جایگزینی رنگ و بوی پروژه سرمایه‌ای به خود می گیرد. تجهیز فعلی در نقش مدافع و تجهیز جدید در نقش چالشگر مورد ارزیابی قرار می گیرند. تصمیم به اجرای این فرآیند معمولاً در زمان وقوع شکست زودرس و یا ضعف‌های بنیادی عملکردی اتخاذ می گردد.

بازگردانی : فرآیندی که بطور مخفف TAR هم نامیده می‌شود
در این فرآیند که عموماً بصورت برنامه ریزی شده و با زمانبندی مشخص صورت می پذیرد، یک واحد فرآیندی در یک پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه و …، از بهره برداری خارج شده و مورد بازسازی قرار می‌گیرد. در این فرآیند عملیات تست و بازرسی بصورت عمده انجام می‌گیرد.

اصلاح : فرآیندی نزدیک به بازگردانی که برای طیف متنوع تری از سیستم ها است.

در ادبیات رایج فضای نگهداری و تعمیرات، عبارت “اورهال تجهیزات صنعتی ” برای طیف متنوعی از فرآیندها نظیر آنچه در بالا اشاره شد به کار گرفته می شود. دلیل این امر احتمالاً آن است که در فرآیند اورهال یک تجهیز و یا مجموعه ای از تجهیزات در یک واحد صنعتی، در برابر مجموعه ای از گزینه‌ها از جمله موارد فوق قرار می‌گیریم که در بسیاری از این موقعیت‌ها به تحلیل‌های همه جانبه مهندسی در کنار سنجش‌های هزینه‌-فایده در یک چارچوب منسجم نیازمندیم. هر چه اهمیت عملکردهای یک تجهیز بالاتر باشد، حساسیت تصمیمات و برنامه ریزی دقیق در فرآیند اورهال آن نیز افزایش پیدا می کند.

چه تجهیزاتی نیازمند اورهال هستند؟

فرآیند تعمیر اساسی یا اورهال، می تواند از یک تجهیز نسبتاً ساده مانند یک الکترو موتور، دینام یا هر بخشی از یک دستگاه باشد‌.

چه زمانی برای اورهال تجهیزات صنعتی مناسب است؟

این عملیات می تواند به صورت اضطراری و در پی یک شکست غیر منتظره و یا در قالب یک برنامه از پیش تعیین شده و در زمان خارج از بهره‌برداری بودن تجهیز صورت پذیرد. بصورت کلی اجرای فرآیند تعمیرات اساسی دو نوع هزینه را به شرکت تحمیل می کند، یکی هزینه های مستقیم اجرای فرآیند اورهال و دیگری هزینه‌های مرتبط با از دسترس خارج بودن تجهیز در زمان تعمیرات اساسی. برنامه ریزی صحیح و بر مبنای وضعیت سلامت تجهیز در طی چرخه عمر آن می تواند زمانبندی اجرای عملیات تعمیر اساسی را به گونه ای تنظیم کند که هر دو نوع هزینه به حداقل برسد.

 

اجرای صحیح فرآیند اورهال تجهیزات صنعتی نیازمند چه منابعی است؟

اتخاذ به موقع تصمیماتی برای انجام تعمیرات اساسی اجرای صحیح فرآیندهایی از جنس تعمیر اساسی نیازمند نیروی انسانی متخصص توان فنی بالا، ظرفیت مدیریتی همه جانبه و البته برنامه ریزی دقیق پروژه است، عواملی که اگر در کنار هم قرار گیرند می توانند به اثربخشی بیشتر تصمیمات اورهال تجهیزات صنعتی کمک کنند. تحلیل و برنامه ریزی هر چقدر هم صحت و دقت داشته باشند، در نهایت این شکل و کیفیت انجام کار است که در نهایت می تواند به چالش اصلی بدل شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *